Gabinet Terapii Kręgosłupa i Masażu
MK MED

Kinesiotaping dla kobiet w ciąży

http://www.kobietaa.pl/kinesiotaping/#more-495

2012-04-21 12:17:14, komentarzy: 0

Czym jest Kinesiotaping?

Kinesiotaping często określany jako Taping to stosunkowo młoda metoda rehabilitacji, opracowana na początku lat ‘80 przez japończyka dr. Kenzo Kase. Do niedawna metodę tą stosowano przede wszystkim w sporcie, głównie w celach ograniczenia kontuzji oraz leczeniu urazów mięśni i stawów. Obecnie metodę Kinesiotapingu stosuje się jako metodę wspomagającą w rehabilitacji i fizjoterapi .

Kinesiotaping ma bezpośrednie oddziaływanie na skórę głownie zakończenia Ruffiniego – receptory ciepła, receptory bólu i receptory czucia głębokiego. Taping oddziaływuję również na układ limfatyczny, mięśnie oraz stawy. Kinesiotaping bazuje na kinezjologii (kinezjologia – nauka zajmująca się ruchem) i istniejącym w organizmie procesie samo leczenia, dlatego jego działanie jest długofalowe.

Kinesiotaping – polega na oklejeniu ciała plastrami o specjalnych właściwościach – Kinesio Tex. Plastry Kinesio Tex mają właściwości zbliżone do parametrów skóry. Plastry zostały tak zaprojektowane aby umożliwić ich podłużne rozciągnięcie, ich elastyczność na długość wynosi od 130% do 140% . Dzięki tym właściwościom istnieje możliwość aplikacji plastrów na każdą część ciała. Plastry nakładane są z różnym napięciem, stosowanym w zależności od efektu terapeutycznego, jaki chcemy osiągnąć. Właściwości elastyczne plastra Kinesio, utrzymują się przez około 3 do 5-ciu dni. Plaster jest na tyle cienki, że nie odczuwamy jego obecności na ciele.

Plastry Kinesio

Taśmy są wodoodporne i hipoalergiczne, nie zawierają również żadnych leków. Plastry Kinesio nie zawierają lateksu są złożone z elastycznych polimerowych nitek okrytych 100%-towymi włokami bawełny. Bawełna umożliwia odprowadzanie wilgoci ciała oraz jego szybkie schnięcie. Dzięki falowemu utkaniu materiał przepuszcza powietrze, dzięki czemu skóra „oddycha”.

Po zdjęciu plastra Kinesio, na skórze nie pozostaje zachowana żadna ilość substancji klejącej, co umożliwia wielokrotną aplikację plastra bez ryzyka podrażnienia tkanki skórnej.

Właściwości terapeutyczne Kinesiotapingu związane są odpowiednią techniką ich naklejania. Plastry Kinesio Tex powinny być naklejane przez wykwalifikowanego w tej dziedzinie fizjoterapeutę.

Kinesiotaping w czasie ciąży.

 

Kinesiotaping coraz częściej jest stosowany w leczeniu dolegliwości ruchowych u kobiet w ciąży.
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu przyszłej mamy . Wiąże się on jednak z szeregiem dolegliwości utrudniających poruszanie się. Jest to wynik głównie powiększającego się brzucha oraz rozluźnienia aparatu torebkowo – więzadłowego. W konsekwencji bardzo często występują bóle kręgosłupa , bóle stawów krzyżowo – biodrowych, bioder i kolan.

Kinesiotaping jest coraz częściej stosowany jako forma wspomagająca pracę mięśni brzucha u kobiet w ciąży, poprzez odpowiednią aplikację taśmy można zwiększyć lub zmniejszyć napięcie mięśnia prostego brzucha i mięśni skośnych zewnętrznych. W ten sposób odciążamy nie tylko mięśnie ale wpływamy również na odciążenie kręgosłupa po przez wspomaganie funkcji mięśni posturalnych, odpowiadających za prawidłową postawę. Jednocześnie z tapingiem mięśni brzucha, stosuje się technikę wspomagającą i stabilizującą więzadła w okolicy lędźwiowo – krzyżowej, ta optymalna forma aplikacji przeciwdziała bólom kręgosłupa. Utrzymanie prawidłowej postawy wpływa profilaktycznie na redukcję bólu kręgosłupa lędźwiowego.

Kinesiotaping umożliwia zastosowanie różnych technik odciążenia mięsni brzucha, jej wybór zależy zarówno od celu jaki chcemy osiągnąć jak również od odczuć pacjentki jeżeli nie zdecydujemy się na oklejenie brzucha, ulgę może przynieść nam również kinesiotaping zastosowany tylko na kręgosłup lub okolicę stawów krzyżowo – biodrowych. Takie działanie poprawia przepływ limfy, a poprzez stabilizację minimalizuje bolesne ruchy.

Dodatkowym atutem Kinesiotapingu jest nie tylko odciążenie mięśni i kręgosłupa ale również pozytywne oddziaływanie na skórę. Kinesiotaping pomaga w przeciwdziałaniu jej rozciąganiu i powstawaniu rozstępów.

Kinesiotaping po porodzie.

Kinesiotaping może nam pomóc również po porodzie. Zastosowanie taśmy na powłoki brzuszne przyspiesza regenerację i poprawia krążenie w obszarze brzucha. Plaster z powodzeniem można stosować w okolicach piersi, odpowiednio naklejony plaster nie tylko ułatwia produkcję mleka, ale pomoże zachować naszym piersiom większa jędrność .

czytaj więcej »

Wyszukiwarka

Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW